Zakwaterowanie
Rytro jest wsią położoną w Polsce w województwie małopolskim. Należy ona do powiatu nowosądeckiego w gminie Rytro. Wieś znajduje się w Beskidzie Sądeckim nad Porajem u ujścia do Wielkiej Roztoki. Najbliżej Rytra znajduje się droga krajowa nr 87 oraz linia kolejowa relacji Tarnów-Leluchów. Wieś jest siedzibą gminy Rytro, a jej powierzchnia rozrzucona jest na zboczach wzgórz Połom i Mikołajska.
Rytro i jego historia
Historia wsi sięga 1312 roku. Swoje powstanie i nazwę zawdzięcza zamkowi w Rytrze usytuowanemu na Górze Zamkowej nad Popradem. Według źródeł około 1244 roku na terenie aktualnej wsi Rytro osiedlili się niemieccy rycerze. Niektórzy twierdzą, że jest to związane z nazwą miejscowości, która wywodzi się od niemieckiego słowa "ritter" znaczącego rycerz.
Aktualnie wieś stanowi ciekawe miejsce dla miłośników narciarstwa. Od 2005 roku oddano bowiem do użytku sztucznie oświetlony i naśnieżany ośrodek narciarsko-rekreacyjny. Od 2006 roku miłośnicy maratonów mogą wziąć udział w międzynarodowej imprezie atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Wieś Rytro - Beskid Sądecki jakiego nie znacie
Największą atrakcją wsi są ruiny zamku. Położony na wysokim wzgórzu na wysokości 463 m n.p.m. został zbudowany najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Źródła nie podają, kto zbudował zamek, natomiast pierwsza wzmianka na jego temat dotyczy dokumentu wydanego przez Władysława Łokietka z 17 kwietnia 1312 r., który umożliwił zakonowi klarysek pobieranie opłat pod zamkiem. Jest to jedna z pierwszych informacji o jego istnieniu. Pewne jest natomiast, że już od XIII wieku należał on do domeny królewskiej, będąc pod jurysdykcją tenutariuszy. Źródła donoszą, że w 1657 roku zamek uległ zniszczeniu w czasie najazdu Jerzego Rakoczego.
Wieś Rytro słynie również ze schronu z 1939 roku. Położony na zachód od centrum wsi został zbudowany w sierpniu 1939 roku przez saperów z Drugiej Brygady Górskiej Armii Karpaty.